Pokud vyrábíte, dovážíte nebo jakoukoli cestou distribuujete výrobky, může se vás GPSR týkat. Ale nemusí. Po pročtení tohoto článku v tom budete mít jasno. Díky jednoduchému barevnému schématu.
Jde o zkratku používanou pro Nařízení EU č. 2023/988 ze dne 10.5.2023 o obecné bezpečnosti výrobků. Zkratka pochází z anglického názvu tohoto nařízení. Celý text předpisu najdete tady. GPSR je účinné od 13.12.2024. Protože jde o nařízení, práva a povinnosti v něm uvedené se uplatní přímo i na jednotlivé fyzické a právnické osoby.
GPSR neobsahuje sankce a nestanoví ani konkrétní dozorové (vnitrostátní) orgány. Proto máme ke GPSR ještě čerstvý zákon č. 387/2024 Sb., o obecné bezpečnosti výrobků. Ve Sbírce zákonů vyšel na poslední chvíli – 12.12.2024. Účinný je od 13.12.2024. Najdete v něm vymezení dozorových orgánů. Tam, kde není nějaký speciální, bude dozorovat ČOI. V zákoně najdete jednotlivé přestupky a sankce. Maximální pokuta (jen pro některé přestupky) může být 50.000.000 Kč. Běžná určitě nebude…
Předně si řekněme, že výrobek = předmět, tj. fyzický produkt. Pokud nabízíte služby nebo digitální produkty, GPSR neřešíte.
Pro přehlednost budu pracovat se třemi barvami:
ČERVENÁ – sem patří výrobky, na které se GPSR vůbec nevztahuje. Pokud máte v sortimentu jen tyto výrobky, GPSR neřešíte.
ŽLUTÁ – na tyto výrobky se vztahují jen některé povinnosti dle GPSR.
ZELENÁ – na tyto výrobky se vztahují všechny povinnosti dle GPSR.
Úplně vyloučené je použití GPSR u těchto výrobků:
Pouze část povinností se týká těchto výrobků:
V tomto případě není tak jednoznačně vymezeno jako u předchozí kategorie. Zjednodušeně – jde o výrobky, které už jsou nějakým jiným EU předpisem regulované, jsou pro ně stanoveny specifické požadavky „harmonizačními předpisy“.
Jisté je, že sem patří výrobky, na které dopadá některý z EU předpisů vyjmenovaných v příloze č. 1 Nařízení EU č. 2019/1020 o dozoru nad trhem a souladu s výrobků s předpisy. Nařízení najdete tady (k příloze se musíte proscrolovat…). Pokud se na váš výrobek vztahuje jiný předpis, než uvedený ve zmíněné příloze, mohou také spadat do této kategorie, ale to už je opravdu na individuální posouzení. Pokud si nejste jistí, nic nezkazíte tím, že k nim raději budete přistupovat jako k zeleným výrobkům.
Ať jsem konkrétnější, patří sem například:
Na ostatní (neharmonizované) výrobky se GPSR vztahuje plně.
Teď už víte, jestli máte červené, žluté nebo zelené výrobky. Pokud jen červené, víc neřešíte. Pokud žluté a/nebo zelené, záleží i na tom, kdo jste (pro úplnost – vy = fyzická osoba anebo právnická osoba):
VÝROBCE
DOVOZCE
DISTRIBUTOR
POSKYTOVATEL SLUŽEB KOMPLETNÍHO VYŘÍZENÍ OBJEDNÁVEK
To je souhrnné označení pro všechny, o kterých jsem mluvila v celém předchozím textu. Při prvním čtení GPSR občas matoucí, ale zvyknete si. 🙂
POSKYTOVATEL ONLINE TRŽIŠTĚ
S tímto pojmem problém v praxi asi nebude. Osoba, která s využitím online rozhraní umožňuje uzavírání smluv na dálku mezi spotřebiteli a obchodníky. Těmito smlouvami dochází k prodeji výrobků. Poskytovateli online tržiště, resp. jeho povinnostem je věnovaná významná část GPSR. Pokud nějaké online tržiště, platformu pro prodej svých výrobků používáte, nejspíš už jste obdrželi požadavky poskytovatele na úpravu vaší nabídky tak, aby splňovala pravidla GPSR.
Tady se vrátím k barvičkám. U každé povinnosti je buď X X, což znamená, že platí pro zelené i žluté výrobky anebo tam je X X, což znamená, že platí jen pro zelené výrobky.
Tedy povinnosti, které platí i pro výrobky, které byly dodané na trh ještě před účinností GPSR.
X X POPISKY NA WEBU:
V nabídce (např. popisek výrobku v e-shopu) je nutné mít uvedené vždy tyto údaje:
Hlásí se ty události (nehody) související s používáním výrobku, které měly za následek smrt určité osoby nebo závažné nepříznivé účinky na její zdraví a bezpečnost, ať už trvalé nebo dočasné, včetně zranění, jiných tělesných poškození, nemocí a chronických účinků na zdraví.
X X DISTRIBUTOR – Pokud se jako distributor dozvíte o nehodě způsobené výrobkem, který jste dodali na trh, bez zbytečného odkladu o tom musíte informovat výrobce. Výrobce sám (nebo k tomu dá pokyn) oznámí nehodu prostřednictvím Safety Business Gateway
Pokud dochází ke stažení výrobku z oběhu z důvodu bezpečnosti nebo je nutné předat spotřebitelům určité informace pro zajištění bezpečného používání výrobků, tak:
GPSR stanoví, co má být vše uvedeno v oznámení o stažení výrobku z oběhu (čl. 36) a stanoví vzor oznámení – mělo by být zpřístupněno v jednoduše použitelném formátu.
Při stažení z oběhu musí být v zásadě nabídnuty spotřebiteli aspoň 2 z těchto prostředků nápravy:
Pokud byste nedokončili opravu nebo výměnu v přiměřené lhůtě a bez významných obtíží pro spotřebitele, má vždy spotřebitel nárok na náhradu hodnoty výrobku.
Variantou může být oprava výrobku přímo spotřebitelem, pokud ji může provést snadno a bezpečně a pokud je taková možnost uvedena v oznámení o stažení z oběhu (+ je potřeba spotřebiteli dodat nezbytné pokyny a bezplatné náhradní díly nebo aktualizace softwaru).
Hlediska pro posuzování bezpečnosti jsou v článku 6 GPSR:
Má se za to, že je výrobek bezpečný, pokud je v souladu s příslušnými evropskými normami anebo když neexistují, tak s vnitrostátními požadavky (= dost obecné vymezení). Při posuzování se má navíc přihlížet i k doporučením a pokynům Komise EU, stavu vývoje vědy a techniky, pravidlům správné praxe pro bezpečnost výrobku platným v daném oboru a také i rozumným očekáváním spotřebitelům týkajících se bezpečnosti.
K evropským normám – jde o normy, na které byly zveřejněn odkazy v Ústředním věstníku EU v souladu s nařízením EU č. 1025/2012.
Tuto analýzu si můžete udělat sami, s použitím hledisek pro posuzování bezpečnosti. Pokud jsou závazné předpisy/normy k danému výrobku, tak posoudit samozřejmě i podle těchto norem (ale v zásadě to bude spíš jen obecně podle těch hledisek a „selský rozum“).
Můžete si sami udělat nebo nechat udělat i nějaké zkoušky bezpečnosti, pokud by byly v sortimentu (neharmonizované) výrobky, u kterých by to dávalo smysl.
Technická dokumentace se zpracuje po interní analýze rizik. Vždy povinně obsahuje aspoň:
Pokud je to u daného výrobku s ohledem na možná rizika vhodné, osahuje i:
Technická dokumentace musí být udržovaná v aktuální podobě a na vyžádání předložena dozorovým orgánům – toto vše po 10 let od uvedení výrobku na trh.
= na výrobku uvést typ, sérii nebo sériové číslo nebo jakýkoli jiný identifikační prvek, který je snadno viditelný a čitelný,
! Případně pokud se nevejde na výrobek, uvést na obalu anebo v dokumentu přiloženém k výrobku.
Přednostně se uvádí vše přímo na výrobku, je-li to možné. Pokud se nevejde na výrobek, uvést na obalu anebo v dokumentu přiloženém k výrobku.
Pokud běžně spotřebitel daný výrobek dokáže používat i bez návodu (třeba obyčejný zubní kartáček), není potřeba toto přikládat.
V informacích výrobce uvede podrobnosti o riziku pro zdraví a bezpečnost spotřebitelů, o již přijatých opatřeních a je-li k dispozici, tak i informace o množství výrobků které je stále v oběhu (pokud by to bylo ve více státech, tak podle jednotlivých států).
Je nutné veřejně zpřístupnit komunikační prostředky, které můžou spotřebitelé využít pro podávání stížností a nahlašování nehod nebo bezpečnostních problémů s výrobky. Může to být zejména:
Tam se zapisují podané stížnosti, obdržené informace. Osobní údaje spotřebitelů se tu ukládají jen ty, které jsou nezbytné k prošetření stížnosti, maximálně však 5 let.
V interním rejstříku se vedou i informace o stažení výrobků z oběhu a nápravných opatřeních přijatých za účelem uvedení výrobku do souladu.
= pokud na základě informací které máte k dispozici je důvod se domnívat, že není výrobek bezpečný, nesmíte ho jako dovozce uvést na trh + musíte o nebezpečnosti uvědomit výrobce a zajistit, aby byly přes Safety Business Gateway informovány i orgány dozoru
= ověřit, jestli výrobce splnil své povinnosti:
Pokud zjistíte, že výrobce nesplnil své povinnosti, tak do doby, než to napraví, nesmíte uvést výrobek na trh.
Nutno uvést tak, aby to nezakrývalo původní údaje výrobce.
Uvádí se:
Přednostně se uvede přímo na výrobku. Pokud to není možné, tak na obalu nebo v přiloženém dokumentu.
+ Zajistit, že na vyžádání orgánů dozoru budou zpřístupněny relevantní dokumenty k technické dokumentaci.
V informacích výrobce uvede podrobnosti o riziku pro zdraví a bezpečnost spotřebitelů, o již přijatých opatřeních a je-li k dispozici, tak i informace o množství výrobků které je stále v oběhu (pokud by to bylo ve více státech, tak podle jednotlivých států).
Prošetříte podané stížnosti a obdržené informace týkající se nehod souvisejících s bezpečností výrobků vámi dodanými na trh. Tyto stížnosti, případy stažení výrobků z oběhu i přijatá nápravná opatření zaevidujete do interního rejstříku stížností výrobce anebo do vlastního interního rejstříku.
Pokud vedete vlastní interní rejstřík, tak osobní údaje spotřebitelů se tu ukládají jen ty, které jsou nezbytné k prošetření stížnosti, maximálně však 5 let.
Pokud zjistíte, že výrobce nesplnil své povinnosti, tak do doby, než to napraví, nesmíte uvést výrobek na trh.
NA TRH DODAT JEN VÝROBKY, U KTERÝCH BYLY TYTO POVINNOSTI SPLNĚNÉ A SOUČASNĚ NENÍ DŮVOD SE DOMNÍVAT, ŽE VÝROBEK NENÍ BEZPEČNÝ DLE GPSR.
Zavést interní postupy pro bezpečnost výrobků, které vám umožní dodržovat příslušné požadavky GPSR.
Poskytujete zejména tyto informace:
TYTO INFORMACE MUSÍTE BÝT SCHOPNI DODAT PO DOBU 10 LET OD DODÁNÍ VÝROBKU (kdy byl dodaný vám anebo kdy vy jste jej dodali, podle konkrétní pozice).
Poskytovat na žádost tyto informace:
TYTO INFORMACE MUSÍTE BÝT SCHOPNI DODAT PO DOBU 6 LET OD DODÁNÍ VÝROBKU (kdy byl dodaný vám anebo kdy vy jste jej dodali, podle konkrétní pozice).
Na rok 2025 se chystá (anebo už jen čeká na nabytí účinnosti hned v lednu) spousta dalších předpisů. Českých i z EU. Není snadné se v nich vyznat a stíhat vše sledovat. Proto nyní otevírám online Právní klub pro podnikatele. Prostor, kde na jednom místě najdete informace o důležitých předpisech v legislativním procesu i o těch schválených. S právní poradnou, týdenním živým (online) setkáváním.